Stopa wydrążona
Czym jest stopa wydrążona?
Przeciwieństwem stopy płaskiej jest stopa wydrążona. Dzięki czemu charakteryzuje się zbyt mocnym uniesieniu łuku podłużnego przyśrodkowego oraz zmniejszeniem naturalnej koślawości tyłostępu, czyli pięty. Ponadto wysokość łuku podłużnego stopy powinna wynosić w miejscu kości łódkowatej 25mm od podłogi do skóry (od 12/14 roku życia). Natomiast stopa wydrążona jest wyższa od normalnego łuku czasem nawet o 2 cm. Przede wszystkim takie ułożenie kości względem siebie nie pozwala na dobrą amortyzację ciężaru ciała podczas chodu, więc przeciążenia siłą rzeczy przenoszą się w górne partie ciała (kolana, biodra, kręgosłup).
stopa wydrążona - wpływ na ciało
W tej wadzie często dochodzi do skręcenia kostki bocznej z powodu niewystarczającego obniżenia stopy do wewnątrz. Co powoduje, że struktury bocznej strony stawu skokowego są bardziej rozciągnięte. Przez co jest ona mocniej narażona jest na kontuzje.
Napięcie mięśniowe ulega zaburzeniom głównie dotyczy to ścięgien mięśni strzałkowych oraz rozcięgna powięzi podeszwowej. Następnie przeciążenia mogą pojawiać się po bocznej części stopy doprowadzając do złamań kości.
Ponadto złe obciążenie stopy przekłada się na wyższe partie ciała. Na przykład dotyczy to stawu kolanowego i jego nadmiernego przeciążenia po bocznej lub przyśrodkowej stronie. Na dodatek często występuje zespół pasma biodrowo-piszczelowego.
stopa wydrążona - przyczyny
Stopa wydrążona może wykształcić się jako wada wrodzona lub być skutkiem zaburzeń nerwowo- mięśniowych. Natomiast główną przyczyną stopy wydrążonej jest zbyt nadmierne napięcie mięśni strzałkowych oraz brzuchatego łydki.
Inną przyczyną mogą być wady wrodzone lub konsekwencje nieleczonej stopy końsko- szpotawej. Przez co dochodzi do nieprawidłowego zrostu w obrębie kości piętowej
i kości stępu. Co więcej przyczyną mogą być powikłania zespołu ciasnoty przedziałów powięziowych.
Zdarza się, że stopa ta kształtuje się u dzieci przez nieodpowiednie obuwie i zbyt ciasne skarpetki.
Jak leczyć stopę wydrążoną?
Leczenie opiera się na zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych, których zadaniem jest wyrównanie napięcia mięśniowego i poprawa ukształtowania stopy. Ponadto dobre efekty przynosi stosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Jeżeli natomiast zniekształcenie jest na tyle poważne a dolegliwości bólowe znacznie się nasilają to stosowny jest zabieg operacyjny.
Wpływ wkładek i Ćwiczeń
Ćwiczenia rozciągające pomogą w uzyskaniu wydłużenia zbyt skróconych mięśni, które źle ustawiają stopę, a wzmacniające ustabilizują staw skokowy.
Wkładki bardzo pomagają ustabilizować tyłostopie za pomocą korytka utrzymującego piętę. Dodatkowo podparcie bocznego łuku stopy pozwala na odtworzenie prawidłowego przetaczania stopy, a w przypadku palców młotkowatych często występujących w tej wadzie można je przytrzymać, co przekłada się na równowagę całego ciała. Ponadto cała wkładka z miękkiego materiału sprawia, że poprawia się komfort chodzenia i następuje odciążenie wszystkich stawów.
Odwiedź nas na facebooku oraz zapisz się na badanie.