Stopa cukrzycowa
![](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/pexels-mikhail-nilov-6945090.jpg)
Czym jest stopa cukrzycowa
Cukrzyca jest schorzeniem spowodowanym defektem wydzielania insuliny i/lub odpornością tkanek na działanie insuliny z towarzyszącą hiperglikemią; obejmuje wiele układów i narządów.
Stopa cukrzycowa a konkretnie jej powikłania są najczęstszą przyczyną nieurazowych amputacji w obrębie kończyn dolnych. Przede wszystkim następstwa związane ze stopą cukrzycową mają negatywny wpływ na jakość życia osoby chorej na cukrzycę. Co więcej istnieje zagrożenie powstania owrzodzeń, nawracających infekcji i potencjalnego, trwającego całe życie, upośledzenia sprawności.
Przede wszystkim obecnie nie jest znany sposób leczenia przyczynowego cukrzycy. Przez to terapia opiera się na zapobieganiu i leczeniu powikłań. Co więcej wymaga to działania zespołów wielospecjalistycznych i współpracy ze strony chorego.
stopa cukrzycowa - wpływ na ciało
Przede wszystkim chorzy w zaawansowanym stadium choroby często skarżą się na chromanie przestankowe. Jest to objaw polegający na wystąpieniu bólu w obrębie kończyny dolnej po przejściu pewnego dystansu. Co więcej wymaga konieczności częstego zatrzymywania się. Ponadto cechy takie jak brak tętna na tętnicy podkolanowej lub piszczelowej tylnej, świecąca się skóra , brak owłosienia w obrębie stopy lub podudzia, pogrubiałe paznokcie i upośledzenie gry naczyniowej, stanowią objawy niewydolności naczyń. Dlatego chory w takim przypadku powinien udać się do chirurga naczyniowego w celu dokładniejszych badań.
Najczęstszym powikłaniem cukrzycy jest neuropatia cukrzycowa – obwodowa. Jest to zespół zaburzeń układu nerwowego, który wynika z powodu nieprawidłowo leczonej cukrzycy. Neuropatia występuje u 58% osób z długoletnim przebiegiem cukrzycy. Co więcej wysoki poziom stężenia glukozy we krwi wywołuje szereg uszkodzeń nerwów obwodowych w stopie.
Z powodu braku czucia stanowiącego ochronę dochodzi do rozwoju owrzodzeń na stopie. Dzieje się tak z powodu powtarzanych urazów w miejscach znacznego mechanicznego ucisku.
Przede wszystkim chorzy z cukrzycą mają większą sztywność, mniejszą ruchomość pierwszego promienia oraz mniejszy zakres zgięcia grzbietowego stopy. Dlatego może mieć udział w powstaniu owrzodzenia neuropatycznego.
![stopa cukrzycowa](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/CUKRZYCA-1024x1024.jpg)
![przyczyny](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/aaa-1024x1024.jpg)
stopa cukrzycowa - główne przyczyny
Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną stopy cukrzycowej. Neuropatia może obejmować włókna czuciowe, ruchowe i autonomiczne. Do innych przyczyn neuropatii można zaliczyć: alkoholizm, niedobór witaminy B12, AIDS, schorzenia gruczołu tarczowego oraz schorzenia rdzenia kręgowego. Do prawdopodobnych przyczyn neuropatii cukrzycowej zalicza się: niedokrwienie nerwów na skutek choroby najmniejszych naczyń odżywczych nerwów, odkładanie się produktów glikozylacji w neuronach itd.
Jak leczyć stopę cukrzycową?
Ważnym elementem terapii jest dobranie odpowiedniego obuwia, które musi być szerokie i wygodne, tak aby nie obcierało i nie uwierało stopy w żadnym miejscu.
![terapia stóp](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/pexels-yan-krukov-5793976-1024x683.jpg)
![wkładki](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/kwadrat-1024x1024.jpg)
Wpływ Wkładek i ćwiczeń
Wkładki stanowią główny sposób długoterminowego leczenia zachowawczego stopy cukrzycowej.
Z powodu wielu zagrożeń dla stopy wynikającej z neuropatii obwodowej, stosujemy specjalne wkładki dla cukrzyków. Takie wkładki mają za zadanie zabezpieczyć całą stopę za pomocą miękkiego materiału oraz elementów odciążających w miejscach szczególnie narażonych na przeciążenia i przerwanie skóry (np. głowa V kości śródstopia), zmniejszenie nacisku na podeszwę stopy.
Odwiedź nas na facebooku oraz zapisz się na badanie.