Body Therapy

Paluch koślawy - hallux valgus

Czym jest paluch koślawy - halux valgus?

Głównym zadaniem palucha jest wybicie się w końcowej fazie przetaczania stopy oraz uzyskanie lepszej równowagi ciała. Jednak gdy dochodzi do płaskostopia poprzecznego zaczyna pojawiać się paluch koślawy. Innymi słowy jest to odchylenie się palucha w stronę małych palców stopy.

Co więcej przypadłość występuje znacznie częściej u kobiet ze względu na mniejsze powierzchnie stawowe oraz noszenie ciasnych butów. Bardzo często takie ułożenie palucha wywołuje dolegliwości bólowe, które powodują problem z dobraniem obuwia oraz rezygnacje z aktywności fizycznej. 

Jest to pociąganie paliczka bliższego palucha przez ścięgna mięśni przywodziciela palucha i prostownika długiego palucha. Torebka stawowa przyśrodkowa ulega rozciągnięciu, a boczna przykurczeniu. W okolicy przyśrodkowej głowy I kości śródstopia dochodzi do zapalenia kaletki i często podrażnienia nerwu grzbietowego przyśrodkowego. 

Wpływ haluxa na ciało?

Dużym problemem w takiej dolegliwości jest złe wybicie się stopy podczas chodu – linia przetaczania stopy powinna kończyć się na paluchu a w przypadku palucha koślawego kończy się na głowie 2-3 kości śródstopia. Z tego powodu zawsze pojawia się płaskostopie poprzeczne stopy. 

Co więcej takie podrażnianie struktur przodostopia często prowadzi do uszkodzenia nerwów znajdujących się między ocierającymi się kośćmi, powstaje tzw. nerwiak Mortona, który jest bardzo bolesny zwłaszcza po dłuższym wysiłku dla stóp. Ponadto często powstają palce szponiaste, młotkowate i nagniotki (odciski) pod 2-3 głową kości śródstopia.

Paluch koślawy
paluch koślawy

Główne przyczyny palucha koślawego-halluxa valgusa

Najpopularniejszą przyczyną palucha koślawego jest niewłaściwie dobrane obuwie. Na przykład noszenie szpilek mocno prostuje wszystkie palce i większość ciężaru ciała przenosi się na głowy kości śródstopia. W ten sposób łuk poprzeczny jest bardzo spłaszczony a palce kierowane są do środka. Co więcej zaburza się równowaga mięśniowa i więzadłowa w stopie i całym podudziu prowadząc do przeciążeń. 

Również na paluch koślawy wpływa złe ustawienie tyłostopia lub hipermobilność pierwszego promienia. 

Jak leczyć paluch koślawy?

W zależności od stopnia bólu oraz wielkości kąta halluxa valgusa dobierane są odpowiednie działania. Niestety nieleczony paluch koślawy często progresuje do coraz większego kąta. Jednakże zadbanie o prawidłowe obuwie z szerokim noskiem, zastosowanie wkładek ortopedycznych oraz ćwiczeń korygujących przynosi dobre skutki. Co prawda bardziej zaawansowane deformacje powodujące duży ból wymagają korekcji operacyjnej.

terapia stóp
wkładki

Wpływ wkładek i ćwiczeń

Jednym z najważniejszych elementów do odciążenia palucha koślawego jest pelota na śródstopiu. Dzięki temu stopa rozkłada swój ciężar ciała na całą jej powierzchnię pomagając lepiej aktywować się mięśniom. Ponad to takie odciążenie pomaga w wybiciu się stopy z palucha podczas jej przetaczania.

Często potrzebny jest miękki materiał w celu zapewnienia amortyzacji przodostopia, zwłaszcza w przypadkach gdy podściółka tłuszczowa jest na tyle cienka, że taka amortyzacja naturalnie nie jest możliwa. Obuwie powinno być na tyle szerokie z przodu stopy, aby palce miały swobodę ruchów.

Odwiedź nas na facebooku oraz zapisz się na badanie.

Call Now Button