Metatarsalgia
![Metatarsalgia](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/PO1-5-1024x1024.jpg)
Czym jest Metatarsalgia?
Przede wszystkim metatarsalgia to ból o charakterze przeciążeniowym. Lokalizuje się pod głowami kości śródstopia. Na początku może objawiać się zmianami skórnymi w postaci owalnej, dobrze ograniczonej, żółtawej zmiany. Dzieje się tak w wyniku rogowacenia naskórka przez stałe obciążenia mechaniczne tej części.
Co więcej przeniesienie punktu podparcia stopy z I głowy kości śródstopia na II i III głowę powoduje płaskostopie poprzeczne. Przez co siły nacisku przenoszone są nieprawidłowo i zostaje zaburzona faza wybicia podczas chodu.
Ponadto pod II i III głową kości śródstopia pojawia się często charakterystyczne pogrubienie naskórka – odcisk, modzel. Z powodu którego mogą pojawiać się dolegliwości bólowe.
Jeśli te przeciążenia kostno- stawowe są bagatelizowane to mogą doprowadzić do podrażniania nerwu i tzw. nerwiaka Mortona.
Co więcej choroba ta obejmuje wiele rozpoznań klinicznych, włączając w to: zapalenie błony maziowej drugiego stawu śródstopno-paliczkowego, zanik poduszki tłuszczowej podeszwowej oraz nerwiaka przestrzeni międzypalcowej (nerwiak Mortona).
Metatarsalgia wpływ na ciało
Metatarsalgia postępuje wraz z koślawością palucha i jest zwykle dużo bardziej bolesnym schorzeniem niż sam halux valgus. Co więcej ból pojawia się pod głowami od drugiej do piątej kości śródstopia oraz ponad powierzchnią grzbietową palców. Konsekwencją może być podrażnianie nerwów i wystąpienie tzw. nerwiaka Mortona. W dalszej kolejności poprzez nieprawidłowości w obrębie stawów i mięśni przodostopia pojawiają się palce młotkowate lub szponiaste.
![Metatarsalgia](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/06/metatarsalgia444-764x1024.jpg)
![przyczyny](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/aaa-1024x1024.jpg)
Metatarsalgia - przyczyny
Do przyczyn metatarsalgii zaliczamy:
– paluch koślawy
– płaskostopie poprzeczne
– przykurcz ścięgna Achillesa
– źle dobrane obuwie
– stopa Mortona (drugi palec dłuższy od pierwszego)
Jak leczyć metatarsalgię?
Aby uniknąć leczenia operacyjnego należy zastosować indywidualne wkładki ortopedyczne. Dzięki temu jesteśmy w stanie przywrócić prawidłowe obciążanie stopy i pozbyć się dolegliwości bólowych. Tak jak wspomnieliśmy bagatelizowanie tych dolegliwości może w konsekwencji prowadzić do ucisków na nerw. Co więcej poważne przypadki wymagają leczenia operacyjnego polegającego na usunięciu w tym obszarze nerwu lub struktur, które na niego naciskają.
![terapia stóp](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/pexels-yan-krukov-5793976-1024x683.jpg)
![wkładki](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/kwadrat-1024x1024.jpg)
Wpływ Wkładek i ćwiczeń
Po pierwsze wkładki ortopedyczne umożliwiają odciążenie przeciążonych głów kości śródstopia oraz przywracają prawidłową funkcje podparcia stopy. Po drugie wpływają na zniesienie dolegliwości bólowych w tym obszarze. Ponadto przy metatarsalgii stosowana jest terapia manualna oraz ćwiczenia korekcyjne. Ich zadaniem jest przywrócenie równowagi mięśniowej tzn. wzmocnienie osłabionych struktur oraz rozciągnięcie mięśni, które zwiększają nacisk na przodostopie np. mięsień brzuchaty łydki.
Podsumowując do leczenia zachowawczego konieczne jest zastosowanie wkładek indywidualnie dobranych oraz ćwiczenia i terapia manualna. A w przypadku zaawansowanej metatarsalgii, w której nie pomaga noszenie wkładek oraz wykonywanie ćwiczeń niezbędna jest operacja.
Odwiedź nas na facebooku oraz zapisz się na badanie.