Skrót kończyny Dolnej
![](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2024/03/6-2-1024x1024.png)
Czym jest skrót kończyny dolnej?
Zacznijmy od tego, że ludzkie ciało nie jest symetryczne. Natomiast jeśli jakakolwiek asymetria przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu to należy sprawdzić jej przyczynę. To znaczy określić czy jest to skrót spowodowany np. zaburzeniami mięśniowymi czy jest spowodowany zmianami kostnymi. Jest to ważne, ponieważ niekorygowany skrót kończyny powoduje wady postawy ciała, patologiczne odchylenia od norm oraz dolegliwości bólowe.
skrót kończyny dolnej - wpływ na ciało
W przypadku nierówności kończyn dolnych organizm ustawia wyższe partie tak, aby patrzeć prosto. Przede wszystkim taka kompensacja następuje zazwyczaj w miednicy oraz całym kręgosłupie. Natomiast pacjent może zgłaszać dolegliwości bólowe najczęściej:
-kolan
-pachwiny
– okolicy bioder
-lędźwiowego, piersiowego oraz szyjnego odcinka kręgosłupa
Co więcej nieleczona asymetria może prowadzić do: skoliozy, deformacji kręgów, zmian zwyrodnieniowych. Ponadto występują zaburzenia chodu – najczęściej objawia się to chodem utykającym. Poprzez nierównomierne obciążanie kończyn dłuższa noga jest bardziej narażona na przeciążenia, przykurcze oraz urazy.
Przede wszystkim skrót kończyny najprościej zbadać w leżeniu na plecach. Gdzie osoba badająca porównuje czy kostki przyśrodkowe pacjenta ustawione są w jednej linii.
![](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2024/03/Projekt-bez-nazwy-1-1024x1024.png)
![przyczyny](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/aaa-1024x1024.jpg)
skrót kończyny dolnej - główne przyczyny
Tak jak wspomnieliśmy należy rozróżnić czym jest spowodowany skrót kończyny. W celu ustalenia przyczyny należy przeprowadzić szczegółową diagnostykę narządu ruchu. Istnieją dwie główne przyczyny takiej wady.
Pierwszym z nich jest funkcjonalny skrót kończyny dolnej. Spowodowany nierównomiernym napięciem mięśniowo-powięziowym, rotacją miednicy, zmianami napięcia torebki stawowej i stawów krzyżowo- biodrowych. Co więcej najczęściej jego przyczyną jest właśnie nieprawidłowe ustawienie miednicy, które koryguje za pomocą terapii manualnej i ćwiczeń. W celu rozluźniania oraz wzmacniania odpowiednich partii mięśniowych. Efektem jest wyrównanie kończyn dolnych.
Drugą przyczyną jest zmiana w układzie kostnym- strukturalny skrót kończyny. Dokładnego pomiaru asymetrii dokonuje się za pomocą badania radiologicznego. Natomiast korekcja w takim przypadku polega na zabiegu operacyjnym lub zastosowaniu wkładek ortopedycznych z podpiętką wyrównującą różnicę. Co więcej w tym przypadku terapią manualną, ćwiczeniami itp. nie jesteśmy w stanie wyrównać całkowicie kończyn dolnych.
Do przyczyn skrótu kończyny zaliczamy m.in:
– przykurcz torebki stawowej
– rotacja miednicy
– rotacja kości udowej
– wady wrodzone
– urazy
-procesy zapalne
Jak leczyć krótszą kończynę?
W przypadku funkcjonalnego skrótu kończyny spowodowanego zaburzeniami napięcia mięśniowo- powięziowego należy przeprowadzić u pacjenta terapię manualną. W celu uzyskania równowagi mięśniowej stosuje się ćwiczenia korekcyjne. Dzięki nim możemy prawidłowo ustawić całe ciało pacjenta.
Przede wszystkim postępowanie u pacjenta ze strukturalnym skrótem kończyny wygląda nieco inaczej. W celu wyrównania asymetrii, korekcji ustawienia miednicy oraz poszczególnych odcinków kręgosłupa stosujemy wkładki ortopedyczne z podpiętką. Co więcej konieczność zastosowania podpiętki musi być potwierdzona badaniem radiologicznym. Dzięki niemu mamy pewność, że różnica długości spowodowana jest zmianami strukturalnymi a terapią nie jesteśmy w stanie całkowicie wyrównać długości kończyn.
![terapia manualna](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2024/03/1709310684099-768x1024.jpg)
![wkładki](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/kwadrat-1024x1024.jpg)
Wpływ wkładek i ćwiczeń
W przypadku skrótu kończyny spowodowanego zmianami kostnymi stosujemy wkładki ze specjalną podpiętką. Zadaniem ich jest wyrównanie różnicy długości kończyn, tak aby ciało pacjenta było ustawione prawidłowo.
W przypadku funkcjonalnego skrótu kończyny, spowodowanego napięciem mięśniowym stosujemy ćwiczenia rozciągające i wzmacniające na określone partie ciała oraz terapię manualną. Dodatkowo w celu utrwalenia efektu i zadbania o prawidłowe obciążanie stóp stosujemy indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne.
Odwiedź nas na facebooku oraz zapisz się na badanie.