Kolana szpotawe
![kolana szpotawe u dzieci](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/kolana-szpotawe-u-dzieci-scaled.jpg)
Czym są kolana szpotawe?
Kolana szpotawe to takie ukształtowanie, w którym odstęp między kolanami przy złączonych stopach jest większy niż 5cm. Przez to kończyny dolne ustawiają się na kształt litery O.
Natomiast fizjologicznie taki kształt kolan występuje do 2 roku życia. To oznacza, że po drugim roku życia kończyna dolna staje się prosta. Później w wieku 2-4 lat rozwija się kolano koślawe. Dzięki czemu stawy mogą się prawidłowo wykształcić.
Poza tym kolano szpotawe występuje wtedy, gdy kąt udowo-piszczelowy wynosi wyraźnie powyżej 175 stopni. To znaczy, że pomiędzy udem i podudziem powstaje wypukły łuk na zewnątrz (patrz na obrazek).
Wpływ kolan szpotawych na ciało
Przede wszystkim po dłuższym czasie kolana szpotawe prowadzą do zwyrodnienia stawów. Co więcej przeciążenia występują po przyśrodkowej stronie stawu kolanowego oraz stawu skokowego. W efekcie obciążenia mechaniczne nie są równomiernie rozkładane na boczną i przyśrodkową część stawu.
![kolana szpotawe koślawe](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/06/2333.jpg)
![przyczyny](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/aaa-scaled.jpg)
kolana szpotawe - główne przyczyny
Przyczyną kolan szpotawych może być wada wrodzona stawów kolanowych lub wada nabyta w wyniku krzywicy, dużej otyłości dziecka, choroby Blounta.
Ponadto wada ta może rozwijać się również u dzieci, którym pozwolono chodzić zbyt wcześnie. Co oznacza, że został u nich pominięty etap raczkowania.
Noworodek i niemowlę mają kolano szpotawe związane ze wzorcem ruchu odwiedzenia i rotacji zewnętrznej biodra, ze zgięciem w stawach biodrowym i kolanowym oraz z supinacją stopy.
Mięśnie rozciągnięte: naprężacz powięzi szerokiej, strzałkowe oraz dwugłowy uda
Mięśnie przykurczone: półścięgnisty i półbłoniasty
Więzadła rozciągnięte: poboczne strzałkowe
Więzadła przykurczone: poboczne piszczelowe
Jak leczyć kolana szpotawe?
Najlepszym rozwiązaniem problemu jest oczywiście wprowadzenie działań prewencyjnych. Polega ono na kontroli ustawienia stawów kolanowych.
Dlatego do leczenia kolan koślawych najlepiej sprawdzają się ćwiczenia korekcyjne w tym rozluźnianie zbyt napiętych mięśni oraz wzmacnianie tych słabszych. Również zastosowane terapie manualne, które przyspieszą proces wyrównania napięcia taśm mięśniowo-powięziowych. Co więcej należy zadbać o prawidłowe ułożenie stopy aby kolano miało dobry tor ruchu.
Jeżeli występuje nadwaga to należy zrzucić zbędne kilogramy.
![](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/pexels-ron-lach-9146383-1024x683.jpg)
![wkładki](https://bodytherapy.net.pl/wp-content/uploads/2022/05/kwadrat-2048x2048.jpg)
Wpływ wkładek i ćwiczeń
Co więcej ćwiczenia korekcyjne mają na celu rozluźnić nadmiernie napięte struktury mięśniowe (mięsień półścięgnisty i półbłoniasty) oraz wzmocnić osłabione partie (naprężacz powięzi szerokiej, mięśnie strzałkowe oraz dwugłowy uda)
Odwiedź nas na facebooku oraz zapisz się na badanie.