Kolana koślawe
Czym są kolana koślawe?
Kolana koślawe to wada, w której odstęp między kostkami wewnętrznymi przy złączonych kolanach w pozycji wyprostowanej będzie większy niż 5cm. To oznacza, że w warunkach prawidłowych odstęp ten powinien nie przekraczać 5 cm.
Od 3 do 7 roku życia koślawe ustawienie kolan (kształt litery X) wynika z prawidłowego przebiegu rozwoju. Co więcej takie ustawienie prowokuje wzrost chrząstek nasadowych w przyśrodkowym obszarze stawu. Także symetrycznie ustawienie kolan w koślawości w tym przedziale wiekowym nie jest patologią.
Jednakże, u osoby dorosłej prawidłowo stawy: biodrowy, kolanowy i górny staw skokowy ustawione są jeden nad drugim w jednej prostej linii. Co oznacza, że w pozycji wyprostowanej kolana i kostki powinny być złączone lub odstęp powinien mieć mniej niż 5 cm.
Wpływ kolan koślawych na ciało
Ciągłe funkcjonowanie z koślawym ustawieniem nóg prowadzi do osłabienia rotatorów zewnętrznych. Ponadto często towarzyszy mu obniżenie przyśrodkowej części sklepienia stopy i zwiększenie koślawego ustawienia pięty (najczęściej stopa płasko – koślawa). Co więcej nadmierna koślawość kolana po dłuższym czasie prowadzi do zwyrodnienia stawu. Dlatego, że następują nierównomierne obciążenia mechaniczne.
Zmiany czynnościowe mięśni i więzadeł przy koślawych kolanach:
Mięśnie rozciągnięte: obszerny przyśrodkowy, półścięgnisty, półbłoniasty, smukły
i krawiecki
Więzadła rozciągnięte: poboczne piszczelowe
Mięśnie przykurczone: pasmo biodrowo – piszczelowe, dwugłowy uda
Więzadła przykurczone: poboczne strzałkowe
kolana koślawe - główne przyczyny
Przyczyną kolan koślawych może być wada wrodzona stawów kolanowych, nabyta w wyniku krzywicy, osłabienia mięśni i więzadeł w okresie dojrzewania. Ponadto przyczyną mogą być przebyte urazy, choroby okolicy stawu jak również porażenia mięśni.
Także deformacje kręgosłupa (skolioza), stawów biodrowych (biodro szpotawe) i stóp (płaskostopie) mają wpływ na nieprawidłowe ułożenie kolan.
Jak leczyć kolana koślawe?
Przy leczeniu koślawości kolan najlepsze efekty są dzięki ćwiczeniom korekcyjnym. Ich zadaniem jest rozluźnianie zbyt napiętych mięśni oraz wzmacnianie tych słabszych. Również zastosowane terapie manualne, które przyspieszą proces wyrównania napięcia taśm mięśniowo-powięziowych. Co więcej należy zadbać o prawidłowe ułożenie stopy aby kolano miało dobry tor ruchu.
Ponadto jeżeli występuje nadwaga to zaleca się zadbać o prawidłową masę ciała.
Wpływ wkładek i ćwiczeń
Jak już wspomnieliśmy ćwiczenia korekcyjne opierają się na rozluźnianiu nadmiernie napiętych struktur mięśniowych (pasma biodrowo – piszczelowego i mięśnia dwugłowego uda) oraz wzmacnianiu partii rozluźnionych (mięśnia obszernego przyśrodkowego, półścięgnistego, półbłoniastego, smukłego i krawieckiego).
Odwiedź nas na facebooku oraz zapisz się na badanie.